Eligible For Funding Y/N |
Organization | Advisor | President | Treasurer | Meeting Time and Place |
---|---|---|---|---|---|
A | |||||
N | Alpha Kappa Lambda | Judith Brayer | Trevor Jackson | Max Colegrove | 317 Alumni Sunday 8:00 pm |
N | Alpha Sigma Alpha | Andrea Kuntz | Abigail Dabback | McKenzie Temple | Alumni 307, Sunday 5:30 |
N | Alpha Sigma Tau | Mary Beth | Justice Colegrove | Selena Fitzwater | Alumni 312, Sunday 6:00pm |
Y | American Choral Director's Association | Peggy Dettwiler | Kyle Cannon | Jessica Nistad | Butler 163, Thursday 5:00pm |
Y | American String Teacher's Association | Dr. Jacobsen | Chloe Higgins | Shannon Pizzirusso | Butler 202, Tuesday 3:30 |
Y | Art and Design Guild | Michelle Lockwood | Ashley Evans | Victoria Holton | Allen Lobby Monday 4:00 pm |
Y | Art Exhibition Committee | Kenneth Cobb | Kristine Ferg | Victoria Holton | Allen, Wednesday 4:00 pm |
B | |||||
N | Bass Fishing Team | John Szentesy | Graham Zechman |
Grant 153 Thursday @ 7:00 |
|
Y | Biology Club | Robert Marris | Alyssa Schnoke | Brittney Atkins | Grant 122 Tuesday 11:30 am |
Y | Black Student Union | Dave Slampak | Kylah Perez | Zhamya Hampton | Alumni 317 Tuesday 4:00 pm |
Y | Brazillian Jiu-Jitsu Club | Amy Delozier | Edward Jones | Vincent McNeil | KFC Tuesday, Thursday 8:00 |
C | |||||
Y | Chemistry Club | Scott Davis | Chris Haines | Kory Wolfe | Grant G-3, Thursday @ 11:30 am |
Y | Computer Science Club | Matthew Haner | Stephen Coles | Jamie Leonard | Elliot 216 2nd Thursday of each month |
N | Community Service Club | Stephen Wasilewski | Brianna Morgan | Oak Project Room Monday 4:30 pm | |
D | |||||
N | Delta Zeta | Dr. Mayo | Emerald Hamilton | Julie Beck | Alumni 317, Saturday @ 11:00am |
Y | Double Reed Society | Susan Laib | Ben Kearns | Mike Becker | Butler 102 Monday 7:00 |
E | |||||
F | |||||
Y | Fisheries and Aquaculture Club | Greg Moyer | Ty Moon | Dylan Hain | Grant 153 Thursday 7:00 pm |
Y | Flashlight | Dan Mason | Lucianna Minoia | Aaron Coleman | Alumni 120 Tuesday 4:00 pm |
Y | Future Healthcare Professionals | Kristen Long | Kristen Covington | Dion Sullivan | Grant 122 Thurdsday 11:30 |
G | |||||
Y | Geoscience Club | Christopher Kopf | Mark Lyons | Evan Madill | Belknap Thursday 4:00 |
H | |||||
Y | Health Sciences Student Government Association | Jackie Johnson | Jordyn King | Brandon Yost | Nursing Lecture Room - Patterson - Sayre, PA, Monday @ 6:00pm |
Y | History Club | Dr. Holderby | Darin Kennedy | Kaitlin Tewell | Alumni 314, Tuesday @ 5:00pm |
Y | Honors Association | Jeffrey Bosworth | Madison Curtis | Caitlin Moran | Honors Lounge, Spruce 062 Thursday 4:30 |
N | Horn Club | Rebecca Dodson-Webster | Emily Little | Robert Sutton | Butler G8 Monday 12:30 |
Y | Human Resources Club | Dr. Loher | Nicolas Alejandro | Michael Counterman | Bi-monthly Tuesday 4:30 |
I | |||||
Y | Issa Girls Thing | Deborah Rotella | Shyonna Williams | Sofiyah Budni | Sycamore, Tuesday & Wednesday 6:00 pm |
J | |||||
K | |||||
N | Kappa Kappa Psi | Nathan Rinnert | Joshua Cascarella | ||
L | |||||
N | Lambda Alpha Epsilon | Justin Crowl | Aaron Benfer | Chayten Gunn | Alumni 317, Wednesday 8:00 pm |
N | Lambda Sigma Digamma | Robert Marris | Dean Marker | Owen Adams | |
M | |||||
Y | Mansfield University Cheerleaders | Robert Maris | Micah Maxton | Sharima Rowland | KFC M, T, TH 5:00 pm |
Y | Mansfield University E-Sports Club | Amy DeLozier | Patrick Ross | James Dougherty | KFC Wednesday 6:45 pm |
Y | Mansfield University Lifting Club | Joshua Battin | Ralph Briggs Jr. | Cross Kantz | Alumni 317 First Thursday of the Month, 8:00 pm |
Y | Mansfield University Nerf Club | Frank Crofchick | Katherine Thompson | Josh Westcott | |
Y | Mansfield University Nursing Association | Jennifer Carapella | Faith Ballard | Larisa Terry | |
Y | Mansfield University Student Veterans Organization | Jason Welch | Emily Davidson | Michael Counterman | Alumni 138 Tuesday 11:30 |
N | Mansfield University Table Tennis | David Slampak | Vladimir Hoeger | Sycamore Thursday | |
Y | Mansfield University Table Top | Anthony Kiessling | Alan Mann | Brandon Blumenburg | Alumni 307, Wednesday @ 6:00pm |
Y | Men For Progress | Dave Slampack | Khairi Ridgeway | Robert Jackson | Spruce MPR Thursday 6:00 pm |
N | |||||
Y | Navigators | Tony Keisling | Jonathon Mosier | Sarah Ludwig | Alumni 307 Thursday 8:00 pm |
O | |||||
P | |||||
Y | PCMEA | Sheryl Monkelien | Korena Kraynak | Chelsea Wagner | Butler 163 Wednesday 5:15 pm |
Y | Phi Alpha Honor Society | Mary Daly | Claudia Kuhns | Nicole Nickolich | Alumni, Every Other Tuesday 12:00 pm |
N | Phi Beta Lambda | Gopalan Kutty | Kayla Hackett | Eduard Kadysh | Elliot |
N | Phi Mu Alpha Sinfonia Fraternity | Andrew Walters | Brian Vanvestraut | Adam Price | Butler 202, Thursdays 9:00pm |
Y | Photography Club | Martha Campbell | Krista Pazzaglia | Kaitlin Tewell | Allen 122, Tuesday 11:30 |
Y | Political Science Club | Jon Rothermel | Caitlin Moran | Kyle Cole | 2nd Floor Sun Room North Hall Wednesday 4:00 |
Y | PRSSA | Holly Pieper | Alicia Deveau | Jesse Carr | Alumni 314, Monday 4:15 pm |
Y | Psychology Club | Karen Crisp | Shelby Valvano | Thea Tomlin | South Hall 208, Tuesday 4:30pm |
Q | |||||
R | |||||
S | |||||
N | Sigma Alpha Iota | Eun-Joo Kwak | Molly Cerep | Marquesas Brown | Butler 102 Thursday 9:00 |
Y | Snow Sports Club | Steve Plesac | Melbourne Turnbull | Shawn Lesitsky | Alumni 317 Thursday 4:15 |
Y | Steadman Studios | Andrew Walters | Django Klumpp | Davey McEuen | Butler Wednesday 5:30 |
Y | Student Composer's Society | Andrew Walters | Sean Andres | Django Klumpp | Butler 202 Monday 7:00 pm |
Y | Student Dietetic Association | Mary Feeney | Brooke Roys | Olivia Moats | Elliot 217 Monday 11:30 am |
N | Soccer Club | Timothy Madigan | Taylor Mitchell | ||
Y | Snow Sports | Steve Plesac | Melbourne Turnbull | Shawn Lesitsky | Alumni 317 Thursday 4:15 |
Y | SPSEA | Rebecca Parks | Madison Canfield | Carra Stevens | Retan 106 Thursday 4:30 |
T | |||||
U | |||||
V | |||||
W | |||||
WNTE 89.5 | Ryan Dalton | Maxim Granville | Carl Helrich | Alumni Gameroom Wednesday 8 pm | |
X | |||||
Y | |||||
Z |